Perseusza 13, 67-200 Głogów
( 48) 888 586 246, ( 48) 888 381 047
kontakt@szansa.glogow.pl

Młodzieżowe Miejsce Spotkań (MMS)

Przywracamy dzieciństwo

Młodzieżowe Miejsce Spotkań MMS 

MMS to miejsce dla młodych ludzi, w którym mogą rozwijać swoje zainteresowania i spędzać czas w przyjaznej atmosferze oraz realizować projekty społeczne dla i z młodzieżą.
Główną zasadą działania MMS-u jest to, że praca DLA dzieci i młodzieży nie może odbywać się BEZ ich udziału w podejmowaniu decyzji i realizowaniu działań.

Nigdy nie chcieliśmy, aby SZANSA była kolejną poradnią czy świetlicą. Naszą ideą jest tworzenie miejsca, które, będzie przestrzenią dla młodych, gdzie będą tu mogli realizować swoje pasje, rozwijać talenty i umiejętności, pracować nad zmianą swojego zachowania, ale też zaangażować się w pomaganie innym, robić coś potrzebnego dla swojego środowiska lokalnego. Jednym z kierunków pracy z dziećmi i młodzieżą jest zachęcenie ich do aktywności, wykazania się własną inicjatywą. Przykładów takich inicjatyw młodzieżowych jest wiele, a w ich realizacji uczestniczą także pracownicy młodzieżowi SZANSY.
Jak działamy

Do MMS-u może przyjść każdy młody człowiek i dołączyć do działań proponowanych przez innych lub zaproponować swoje własne. Każdy pomysł traktowany jest poważnie i omawiany wspólnie z młodzieżą. Można tu też spędzić czas po szkole, odrobić zadanie domowe, albo pooglądać film. Możliwości są ograniczone tylko pomysłami młodych ludzi.
W MMS-ie można też nauczyć się nowych umiejętności, jak gotowanie lub wziąć udział w zajęciach edukacyjnych, np. z edukacji o prawach człowieka czy kursie pierwszej pomocy przedmedycznej.
Młodzież przychodząca do MMS-u bierze także aktywnie udział w projektach realizowanych przez Stowarzyszenie dla Dzieci i Młodzieży SZANSA.

Grupa wolontariuszy

Czymże byłaby organizacja pozarządowa bez wolontariuszy i wolontariuszek, grupy zapaleńców, a czasami szaleńców, którzy pomagają nam w codziennych działaniach? Pewnie niewiele udałoby nam się zrealizować, a przynajmniej zdecydowanie mniej niż dotychczas udało się nam zrobić.
Wiele z tych osób jest z nami codziennie, inni przyłączają się do konkretnych działań, ale zawsze robią to z zaangażowaniem i „sercem”.
Praktycznie każde działanie SZANSY realizowane jest z pomocą naszych wolontariuszy i wolontariuszek. Czasem nawet przychodzą do Stowarzyszenia i pytają czy jest coś do roboty. Są to głównie młodzi ludzie, ale zdarza się, że przychodzą osoby w różnym wieku. Nasi seniorzy są tutaj najaktywniejszą grupą.

Czasami, by mieć szansę, trzeba ją dopiero od kogoś otrzymać. Nie każdy ma to szczęście. Tym cenniejsza jest inicjatywa grupy entuzjastów, którzy spontanicznie postanowili stworzyć w swoim mieście, Głogowie, lokalny system pomocy. Takie były kilkanaście lat temu początki Stowarzyszenia dla Dzieci i Młodzieży SZANSA. Entuzjazm, determinacja i wielki imperatyw: „Zróbmy coś!” Z wielką radością patrzę na SZANSĘ dziś, gdy cały zespół, wspierany przez specjalistów, otwarty na nowe pomysły i wrażliwy na nowe problemy, przygotowuje kolejne pomysły by wspierać dzieci i młodzież. Tu rodzi się wiele inicjatyw, od działań doraźnych, lokalnych, po międzynarodowe. Cieszę się, że głogowskie dzieci i młodzież mają swoją SZANSĘ – tu mogą znaleźć bezpieczny azyl i opiekę, wszechstronnie rozwijać aktywność, uczyć się, uwierzyć w siebie i w to, że także dla nich świat ma wiele propozycji. Pierwsi podopieczni stowarzyszenia to dziś dorośli ludzie. Jako Rzecznik Praw Dziecka dziękuję Wam za każdego młodego człowieka, który otrzymał pomoc i wsparcie, a także za to, że wśród wielu działających w SZANSIE grup jest i wolontariat, wplatający się w coraz potężniejszy łańcuch pomocy i empatii. Aktywność SZANSY to mądra, głęboka troska o prawa dziecka. Warto o tym pamiętać zwłaszcza dzisiaj, w 25. rocznicę Konwencji o Prawach Dziecka.
Marek Michalak – Rzecznik Praw Dziecka

Działanie jest współfinansowane przez Gminę Miejską Głogów

Skip to content